amuzu2_Kent NishimuraLos Angeles Times via Getty Images_planned parenthood Kent Nishimura/Los Angeles Times via Getty Images

Trvale udržitelnými financemi za plánování rodičovství

ACCRA – Program s názvem Plánované rodičovství (Planned Parenthood), životně důležitý zdroj služeb sexuálního a reprodukčního zdraví ve Spojených státech, nedávno musel být stažen z federálního programu plánování rodičovství s názvem Title X, jenž podporuje ženy s nízkými příjmy. Toto rozhodnutí, které je reakcí na nové pravidlo administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zakazující klinikám Title X posílat pacientky na potraty, připraví program Plánované rodičovství zhruba o 60 milionů dolarů ročně.

Takový výpadek je možná zanedbatelný v porovnání s lidskými náklady spojenými se zasahováním do sexuálního a reprodukčního zdraví a práv (SRHR) tím, že se pacientkám odepírají klíčové lékařské informace. I tak je ovšem ztráta financí pro Title X – které by se použily na antikoncepci, screening rakoviny děložního čípku a prsu a sexuálně přenosné infekce (STI) a další základní zdravotnické služby – zdrcující ranou. Program Plánované rodičovství přitom není jediný: organizace chránící SRHR po celém světě čelí podobným – ne-li ještě tvrdším – finančním omezením.

Mezinárodní společenství si uvědomuje, že SRHR má dalekosáhlé důsledky pro lidské zdraví a rozvoj včetně vzdělání, odbourávání chudoby a rovnost pohlaví. To se odráží i v cílech trvale udržitelného rozvoje Organizace spojených národů, které v roce 2015 přijali vedoucí světoví představitelé a mezi něž patří i cíl zajistit do roku 2030 všeobecný přístup ke službám sexuálního a reprodukčního zdraví.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/m45uMVZcs