Paul Lachine

Fukušima, jaderná zkouška Evropy

MADRID – Nahlíženo zamp#160;Evropy, během roku od havárie vamp#160;japonské elektrárně Fukušima Daiči spíše zesílila a zintenzivnila iracionalita politického a mediálního diskurzu na téma jaderné energetiky. Nezaujaté hodnocení toho, jaké má jaderná energetika ve světě místo, však stále zůstává stejně nezbytné jako náročné.

Evropané by neměli kázat o politice jaderné energetiky, jako by na našem názoru celosvětově záleželo, a přece to děláme. Na druhou stranu Evropa má kvalifikovanou zodpovědnost vamp#160;oblasti bezpečnosti, kde stále ještě můžeme prosazovat mezinárodní regulatorní a institucionální rámec, který přiměje státy ke kázni a zavede větší transparentnost tam, kde do hry vstupují globální rizika jako jaderná energie.

Nemenší měrou je Evropa zodpovědná za rozvoj výzkumu vamp#160;oblasti bezpečných technologií, konkrétně čtvrté generace jaderných reaktorů. My Evropané si nemůžeme dovolit ten luxus, že bychom odstranili průmyslový sektor samp#160;vysokou přidanou hodnotou, vamp#160;němž stále máme reálnou komparativní výhodu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YnGKdPm/cs;