Od války k míru

Haifa, Bejrút a mnoho dalších libanonských a izraelských měst i vesnic se ocitlo pod palbou. Koho by ještě před pár týdny napadlo, že je něco takového možné? Reakcí na obrazy zkázy a zmařených životů v Libanonu, ale i v Gaze a Izraeli, je po celém světě znechucení.

Samozřejmě bylo dobře známo, že Hizballáh – který je z dobrých důvodů pokládán za teroristickou organizaci – hromadí arzenál raket Kaťuša a také řízených střel s delším doletem. Stejně tak nebylo tajemstvím, že Hizballáh působí jako stát ve státě s vlastní vysoce motivovanou soukromou armádou a teroristickými buňkami. Je to právě Hizballáh, nikoliv libanonská vláda a armáda, kdo po stažení Izraele z jižního Libanonu v roce 2000 kontroluje libanonsko-izraelskou hranici.

Ačkoliv Hizballáh ovládá dva ministry libanonské vlády a také několik členů v parlamentu, nejedná v zájmu libanonského státu. Jeho zájmy jsou definovány spíše v Damašku a Teheránu, odkud také pochází velká část jeho arzenálu. Tato vnější kontrola je hlavní příčinou současné tragédie, která je v podstatě jakousi „válkou v zastoupení“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qCbRE0F/cs;