Od léčby šokem k léčbě spánkem

Jestliže 90. léta byla érou ekonomické léčby šokem, současná dekáda by se do dějin mohla zapsat otupělostí v oblasti hospodářské reformy. Přestože příčiny ztuhlosti se stát od státu liší, společným motivem je to, že jen nemnoho politiků na celém světě slaví větší úspěchy ve snaze své ekonomiky rozehřát.

Problém se netýká jen nově vznikajících trhů, jako je Indonésie, Mexiko a Brazílie, kde sílící levice nedokázala najít životaschopnou alternativu k tolikrát hanobenému „Washingtonskému konsenzu“ ekonomické liberalizace. Stejný fenomén sledujeme i v mnoha bohatých zemích.

S pozoruhodnou časovou shodou požádal v naději na povzbuzení reformy o předčasné volby japonský premiér Džuničiro Koizumi i německý kancléř Gerhard Schröder. V Německu je nejvíce zapotřebí reformy daní a pracovního trhu. V Japonsku chce Koizumiho vláda privatizovat mamutí poštovní službu, jejíž obrovská finanční větev obepnula bankovní soustavu země jako krajta.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CUb3K78/cs;