Od Pražského jara k Sametové revoluci

VARŠAVA – Čím bylo Pražské jaro či události roku 1968 obecněji? Jejich význam je, zdá se, s postupem času spíš spornější než naopak.

Mou generaci formovaly protesty, policejní obušky a naděje zrozené nejen z Pražského jara, ale též z polského studentského hnutí v březnu téhož roku, květnového dění v Paříži a prvních náznaků ruské demokracie vyslovených v raných knihách Sacharova a Solženicyna. Pro nás vězněné v Polsku bylo Pražské jaro zvěstovatelem naděje. I polské komunistické noviny, pročítané za mřížemi, nějak tlumočily zprávy o velikých změnách, jež se u našeho jižního souseda odehrávaly.

Pamatuji si tedy, jak mnou otřáslo, když jsem se v srpnu dozvěděl o sovětské invazi do Československa, a jak toto trauma přetrvávalo ještě dlouho poté. U příležitosti desátého výročí invaze jsme se Václav Havel, Jacek Kuroń a já společně s dalšími disidenty sešli na česko-polské hranici. Ta událost je zachycena na fotografii: budoucí prezidenti, ministři a poslanci, tehdy pronásledovaní policií jako obyčejní zločinci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/yu27j8e/cs;