Od neoliberalismu k ne-liberalismu?

WASHINGTON, DC – Končí éra volnotržního kapitalismu započatá v 80. letech Margaret Thatcherovou a Ronaldem Reaganem, svými odpůrci často nazývaná „neoliberalismem“. Tato ideologická vlna se roztříštila o současnou krizi finančních trhů, ale její ústup přicházel už dlouho. Zatímco američtí lídři se v posledních několika letech na této neoliberální vlně stále vezli, velká část okolního světa už stála na břehu.

Rozčarování z „neoliberálních“ myšlenek propagujících trh se prvně objevilo v rozvojových zemích, jež kdysi bývaly jejich nejzapálenějšími ctiteli. Latinskoamerické země, jež v 90. letech zaváděly volnotržní politiky, je v polovině současného desetiletí odmítly, když se k moci dostala nová vlna levicově orientovaných vůdců. Rusko, které v 90. letech uskutečňovalo tržně zaměřené reformy, se v nynější dekádě odklonilo k řízené formě státního kapitalismu a „oligarchové“ byli přinuceni podrobit se státnímu dohledu.

Spojené státy, Evropská komise a multilaterální rozvojové banky se v důsledku toho ve svých snahách propagovat ve světě volnotržní myšlení a politiky dostávaly do čím dál větší izolace. Prohlubující se finanční krize jejich postavení oslabuje ještě víc. Koneckonců, jak teď mohou USA či západní multilaterální instituce obhajovat privatizaci bank?

https://prosyn.org/rHtcm4Pcs