d205f30346f86f380e84d21e_jo387.jpg

Od Káhiry po Kalifornii

SINGAPUR – Egypt a Kalifornie mají politicky namířeno opačným směrem. Egypt měl doposud příliš málo demokracie a směřuje k jejímu posílení. Kalifornie má přespříliš demokracie a směřuje k jejímu omezení. Společným bodem uprostřed, k němuž mají dospět, je demokracie, která přináší dobrou vládu – a mám na mysli skutečně „vládu“, ne rozplizlé „řízení“.

Už několik desítek let se „vláda“ démonizuje. Ronald Reagan proslul výrokem, že „vláda není řešením našeho problému; to vláda je problém“. Reagan byl ale jen nejvýřečnějším tlumočníkem ducha doby. On sám jej nevyvolal; to učinily desítky let teorie laissez-faire a obracení na tuto víru.

Po explozi vládních programů v 60. letech minulého století se v myšlení klíčových amerických názorových lídrů a tvůrců politik vyvinulo přesvědčení, že nejlepší vláda je co nejmenší. Tato domněnka se uchytila i u Reagana, takže připomněl proslulá slova čínského filozofa šestého století před Kristem Lao-c’e: „Vládnout velké zemi je jako vařit malou rybu: přílišné zásahy ji zkazí.“

https://prosyn.org/C9ahKTrcs