Marine le pen Chesnot/Getty Images

Rok Evropy podruhé

NEW YORK – Před více než čtyřiceti lety americký poradce pro národní bezpečnost Henry Kissinger prohlásil rok 1973 „rokem Evropy“. Zamýšlel zdůraznit nutnost modernizace atlantického vztahu, přesněji nutnost, aby evropští spojenci Ameriky se Spojenými státy víc spolupracovali na Blízkém východě a proti Sovětskému svazu v Evropě.

Kissinger by byl první, kdo by přiznal, že Evropané se jeho výzvy nechopili. Přesto před sebou máme rok Evropy znovu. Tentokrát však impulz nevychází tolik od frustrované vlády USA, ale spíš z nitra samotné Evropy.

Sázka ve hře je stejně vysoká jako v roce 1973, ne-li vyšší. Rusko nejeví žádné známky záměru stáhnout se z Krymu ani zastavit své snahy o destabilizaci východní Ukrajiny. Existuje nefalšovaná obava, že by Rusko mohlo podobnou taktiku uplatnit vůči některé z malých členských zemí NATO na své hranici nebo proti skupině takových zemí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/wuDeS1E/cs;