Volný obchod, volná pracovní síla, volný růst

ADELAIDE – Protekcionistické sentimenty a strach z globalizace jsou na vzestupu. Ve Spojených státech se prezidentští kandidáti snaží zalíbit ustaraným voličům tím, že z nahlodání výrobní základny v zemi viní Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Iniciativy za liberalizaci obchodu narazily v Kongresu na potíže, zatímco na příliv výrobků z Číny byly uvaleny nové obchodní bariéry.

V Evropě není situace o nic lepší. Francie uštědřila Světové obchodní organizaci (WTO) a jejímu kolu obchodních jednání z Dauhá ránu, když odmítla rámcovou dohodu o zemědělství. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se domnívá, že protekcionistické tlaky sílí.

Když kolo obchodních jednání z Dauhá krátce po 11. září 2001 odstartovalo, panovala ve světě spousta dobré vůle. Poté však přišlo rozčarování z globalizace – a v některých oblastech i strach z přistěhovalectví. Nedávný výzkum provedený listem Financial Times a Harrisovým ústavem v USA, Německu, Francii, Velké Británii, Itálii a Španělsku odhalil, že globalizaci pokládá za negativní téměř třikrát více lidí, než kolik jich vnímá tento trend pozitivně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/av8XNEl/cs;