buruma176_ Robert NickelsbergGetty Images_qanon Robert NickelsbergGetty Images

Zákazy názorů

NEW YORK – V květnu 1980 se studenti z jihokorejského města Kwangdžu vzbouřili proti nepopulárnímu vojenskému režimu. Mnoho set jich bylo brutálně zavražděno příslušníky polovojenských oddílů, kteří měli povstání potlačit. Šéf vojenské vlády, generál Čon Tu-hwan, prohlásil, že studenti jsou revoluční loutky nastrčené ze Severní Koreje.

Během nadcházejících dvou desetiletí se Jižní Korea stala demokracií a Čon skončil ve vězení. Avšak zatímco korejští liberálové stále oplakávají studenty z Kwangdžu coby mučedníky demokracie, někteří konzervativci se domnívají, že Čon měl pravdu, když za povstáním viděl severokorejské spiknutí. Současný liberální prezident Jižní Koreje Mun Če-in prosazuje zákony, které by podobné názory zakázaly coby „překrucování dějin“. Kdo tvrdí, že povstání v Kwangdžu bylo čímkoliv jiným než bojem za svobodu, může skončit až na pět let ve vězení. A vychvalování některých aspektů japonské koloniální vlády v Koreji může člověku vynést ještě delší nepodmíněný trest.

Stoupenci této legislativy v Jižní Koreji poukazují na skutečnost, že v několika evropských zemích platí zákony zakazující popírání židovského holocaustu. Naopak odpůrci pokládají tyto zákony za útok na svobodu slova a tvrdí, že vlády by neměly mít právo rozhodovat, co je v historických debatách správné či nesprávné.

https://prosyn.org/iSQn4hNcs