0

Svoboda projevu, Muhammad a holocaust

Načasování rakouského odsouzení a uvěznění Davida Irvinga za popírání holocaustu nemohlo být horší. Verdikt nad Irvingem, který přišel poté, co v Sýrii, Libanonu, Afghánistánu, Libyi, Nigérii a dalších islámských zemích během protestů proti karikaturám zesměšňujícím Muhammada zemřelo přinejmenším 30 lidí, proměňuje ve frašku tvrzení, že v demokratických zemích je svoboda vyjádření základním právem.

Nemůžeme důsledně trvat na tom, že karikaturisté mají právo tropit si žerty z náboženských postav, ale že popírání existence holocaustu by mělo být trestným činem. Jsem přesvědčen, že bychom měli stát za svobodou projevu. A to znamená, že David Irving má být osvobozen.

Než mě obviníte z nedostatku pochopení pro citlivost obětí holocaustu či pro podstatu rakouského antisemitismu, měl bych říct, že jsem synem rakouských Židů. Moji rodiče z Rakouska včas utekli, moji prarodiče však nikoli.

Všichni čtyři moji prarodiče byli deportováni do ghett v Polsku a Československu. Dva byli posláni do polské Lodže a pak byli zřejmě zavražděni oxidem uhelnatým ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu. Jeden zemřel v přeplněném a hlady trpícím ghettu v Terezíně. Přežila pouze moje babička z matčiny strany.