2

Francie se učí hollandesky

PAŘÍŽ – Francie má za sebou deváté prezidentské volby s přímým a všeobecným volebním právem. A poprvé po 17 letech a třech po sobě jdoucích porážkách se do Elysejského paláce vrátí levice zosobněná kandidátem Socialistické strany Françoisem Hollandem. Prvním důsledkem těchto bezesporu důležitých voleb je přitom skutečnost, že potvrzují návrat ke stabilitě.

Francie je největší zemí v Evropě, které dělá takové potíže najít rovnováhu. Revoluce v roce 1789 zde zahájila dlouhé období hluboké nestability, během něhož na jejím území existovala dvě císařství, tři monarchie a pět republik. Za necelých 200 let zažili Francouzi 13 různých ústav.

Současná Pátá republika je v 54 letech druhým nejdéle trvajícím režimem od revoluce. Někdy se hovoří o Šesté republice, která by řešila omezené, ale reálné obavy a obtíže. Volební účast v posledních prezidentských volbách (80% v prvním kole a 81% v kole druhém) však nenechává nikoho na pochybách: náš současný systém je silný a my Francouzi jsme mu oddáni.

Hlavní význam volebního výsledku však spočívá v tom, že se levice vrací k moci teprve podruhé za posledních 31 let. Než byl totiž v roce 1981 zvolen François Mitterand, byla levice u moci naposledy v roce 1957.