Francie se učí hollandesky

PAŘÍŽ – Francie má za sebou deváté prezidentské volby s přímým a všeobecným volebním právem. A poprvé po 17 letech a třech po sobě jdoucích porážkách se do Elysejského paláce vrátí levice zosobněná kandidátem Socialistické strany Françoisem Hollandem. Prvním důsledkem těchto bezesporu důležitých voleb je přitom skutečnost, že potvrzují návrat ke stabilitě.

Francie je největší zemí v Evropě, které dělá takové potíže najít rovnováhu. Revoluce v roce 1789 zde zahájila dlouhé období hluboké nestability, během něhož na jejím území existovala dvě císařství, tři monarchie a pět republik. Za necelých 200 let zažili Francouzi 13 různých ústav.

Současná Pátá republika je v 54 letech druhým nejdéle trvajícím režimem od revoluce. Někdy se hovoří o Šesté republice, která by řešila omezené, ale reálné obavy a obtíže. Volební účast v posledních prezidentských volbách (80% v prvním kole a 81% v kole druhém) však nenechává nikoho na pochybách: náš současný systém je silný a my Francouzi jsme mu oddáni.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/eWiWfma/cs;