19

Bitva o burkini

LONDÝN – V poslední době bylo mnoho povyku kvůli několika muslimským ženám, které se ve Francii rozhodly na plážích koupat ve speciálním svršku, který zakrývá hlavu (ne obličej) a většinu těla. Svršek – takzvané burkini – byl navržen v roce 2004 australsko-libanonskou ženou jménem Aheda Zanetti, s cílem umožnit i těm nejpřísnějším muslimkám koupat se na veřejnosti. Vůbec nevěděla, že její výtvor vyvolá národní spor.

Komplikovaná situace nastala, když starostové některých přímořských měst na jihu Francie zakázali na plážích burkini. V novinách na celém světě se brzy objevila groteskní fotografie tří francouzských policistů, jak nutí ženu na pláži v Nice, aby se svlékla. Ačkoliv byl tento zákaz v současnosti zrušen nejvyšším soudem, je stále v několika přímořských rezortech vyžadován.

A tato kontroverze opravdu ještě nekončí. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy, který se nyní uchází o nové volební období, nedávno nazval burkini “provokací,“ zatímco Lionnel Luca, starosta Villeneuve-Loubet, mluvil o “bující islamizaci.“ Obdobně rozhořčený premiér Manuel Valls nazval odhalená ňadra symbolem francouzské republikánské svobody. Koneckonců shrnul to otázkou, zda náhodou nebyla Marianne, ženský symbol francouzské republiky, obvykle zobrazována s odhaleným poprsím.

Není pochyb, že Sarkozyho odpor k burkinám je výhradně prospěchářský. Kontroverze však představuje také další příležitost, jak podněcovat předsudky proti nepopulární menšině, v naději, že se tak odčerpají hlasy krajně pravicové Národní frontě Marine Le Penové v nadcházejících volbách v roce 2017. Nicméně na základě tradice, která vychází ze staletí evropského misionářského zápalu, je jeho prospěchářství skryto za morální rouškou: “Nevězníme ženy za látkou.“