Fadel Senna/AFP/Getty Images

Bitva o burkini

LONDÝN – V poslední době bylo mnoho povyku kvůli několika muslimským ženám, které se ve Francii rozhodly na plážích koupat ve speciálním svršku, který zakrývá hlavu (ne obličej) a většinu těla. Svršek – takzvané burkini – byl navržen v roce 2004 australsko-libanonskou ženou jménem Aheda Zanetti, s cílem umožnit i těm nejpřísnějším muslimkám koupat se na veřejnosti. Vůbec nevěděla, že její výtvor vyvolá národní spor.

Komplikovaná situace nastala, když starostové některých přímořských měst na jihu Francie zakázali na plážích burkini. V novinách na celém světě se brzy objevila groteskní fotografie tří francouzských policistů, jak nutí ženu na pláži v Nice, aby se svlékla. Ačkoliv byl tento zákaz v současnosti zrušen nejvyšším soudem, je stále v několika přímořských rezortech vyžadován.

A tato kontroverze opravdu ještě nekončí. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy, který se nyní uchází o nové volební období, nedávno nazval burkini “provokací,“ zatímco Lionnel Luca, starosta Villeneuve-Loubet, mluvil o “bující islamizaci.“ Obdobně rozhořčený premiér Manuel Valls nazval odhalená ňadra symbolem francouzské republikánské svobody. Koneckonců shrnul to otázkou, zda náhodou nebyla Marianne, ženský symbol francouzské republiky, obvykle zobrazována s odhaleným poprsím.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/A9zlkUC/cs;