Fotbal a filozofie

Góóóól! Rajská píseň nebo pekelné kvílení, podle toho, který tým dal gól: náš, nebo jejich. Jak to, že dráha míče dokáže způsobit tolik radosti i bolesti? Už několik týdnů sedím u televize a sleduji Světový pohár. Moje žena mi vyhrožuje rozvodem a dalšími disciplinárními opatřeními. Co je ale zdrojem oné přitažlivosti, onoho kouzla?

Svět her je naší trvalou rajskou zahradou. Můžeme kdykoli opustit svět reality a vstoupit do světa svobody, nevinnosti, blaženosti ze hry. Fotbal a ráj? Co že to mají společného?

Každý člověk si ve svém každodenním světě chaosu, bezduchosti, nespravedlnosti a viny vyhrazuje posvátný okruh svobody a pořádku, nevinnosti, spirituality a spravedlnosti. Sachovnice, tenisový kurt, fotbalové hřiště: uvnitř nich se cítíme svobodní, protože jsme to my, kdo píše pravidla, a protože jsme zde chráněni proti železným pravidlům vnějšího světa. Cítíme i jistou nevinnost, protože svět her je také světem nevinnosti: rajská zahrada před pádem. Tady můžeme být dětinsky sobečtí, můžeme ukojit svou touhu po úspěchu, moci a nadvládě - to vše bez pocitu viny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/NBGOP3N/cs;