817e2a0446f86f380ea73824_m1662c.jpg Barrie Maguire

Potrava k přemýšlení v Severní Koreji

DENVER – Setkáte-li se s jakýmkoliv Korejcem určitého věku, dozvíte se o sezoně ječmene, která začíná v únoru a pokračuje přes chladné měsíce časného jara až do doby, kdy se sklízí první ozimá úroda. Jen málo Jihokorejců si už na tyto tísnivé měsíce vzpomíná, ale pro venkovské Severokorejce je hlad v tomto ročním období velmi reálný.

V minulých letech byla Jižní Korea hlavním externím zdrojem potravin pro Sever, buďto prostřednictvím přímé potravinové pomoci (jako lék na bezprostřední problém), nebo prostřednictvím dodávek hnojiv. Vzhledem k rostoucí netrpělivosti a nazlobenosti Jižní Koreje ve vztahu k severokorejskému režimu však v letošním roce panují kolem dodávek potravin a hnojiv pochybnosti. A někteří analytikové v Soulu se domnívají, že nejisté politické nástupnictví v Pchjongjangu by se v kombinaci s nedostatkem potravin na venkově mohlo ukázat jako příliš velká zátěž, než aby ji severokorejský režim dokázal unést.

V uplynulých 12 měsících jsme zažili několik případů nejnehoráznějšího chování Severní Koreje za několik desítek let. V březnu 2010 torpédovala severokorejská ponorka na volném moři jihokorejskou loď a zabila 46 námořníků – čímž potopila veškeré vyhlídky na brzké obnovení jednání o naplnění severokorejského závazku z roku 2005, že Pchjongjang zruší všechny své jaderné programy. Severokorejské invektivy a provokace namířené proti Jihu pokračovaly a v listopadu ostřelovala armáda jihokorejský ostrov podél Severní hraniční linie, která od příměří uzavřeného v roce 1953 slouží jako hranice mezi Severem a Jihem.

https://prosyn.org/zFF2bDZcs