Currency boards Pedro Pardo/Getty Images

Prchavé přínosy pružných směnných kurzů

CAMBRIDGE – Milton Friedman v roce 1953 publikoval esej s názvem „Důvody pro pružné směnné kurzy“, v němž tvrdí, že jsou pro ekonomiku nárazníkem tlumícím vnitřní a vnější šoky, neboť zajišťují přesně takové změny cen, jichž je zapotřebí k udržení ekonomiky při plné zaměstnanosti. Po téměř půlstoletí plovoucích směnných kurzů je však realita složitější.

Pro pochopení Friedmanovy logiky se zamysleme nad scénářem, při němž ve Spojených státech stoupá produktivita. V efektivním systému by to mělo snižovat cenu amerického zboží oproti zboží odjinud a americký vývoz by vůči dovozu zlevnil. Jak se zhoršují americké směnné relace (poměr vývozních cen k dovozním), poptávka se posouvá k americkému zboží a udržuje ekonomiku při plné zaměstnanosti.

Jsou-li však ceny „zacementované“ (v měně výrobce) nastává potenciální nesnáz. Řekněme, že ceny amerického importu z Japonska jsou zafixované v japonských jenech a ceny amerického exportu do Japonska zase v dolarech. Směnné relace tak zůstanou beze změn, jestliže se nezmění směnný kurz.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Q3oHh8n/cs;