Currency boards Pedro Pardo/Getty Images

Prchavé přínosy pružných směnných kurzů

CAMBRIDGE – Milton Friedman v roce 1953 publikoval esej s názvem „Důvody pro pružné směnné kurzy“, v němž tvrdí, že jsou pro ekonomiku nárazníkem tlumícím vnitřní a vnější šoky, neboť zajišťují přesně takové změny cen, jichž je zapotřebí k udržení ekonomiky při plné zaměstnanosti. Po téměř půlstoletí plovoucích směnných kurzů je však realita složitější.

Pro pochopení Friedmanovy logiky se zamysleme nad scénářem, při němž ve Spojených státech stoupá produktivita. V efektivním systému by to mělo snižovat cenu amerického zboží oproti zboží odjinud a americký vývoz by vůči dovozu zlevnil. Jak se zhoršují americké směnné relace (poměr vývozních cen k dovozním), poptávka se posouvá k americkému zboží a udržuje ekonomiku při plné zaměstnanosti.

Jsou-li však ceny „zacementované“ (v měně výrobce) nastává potenciální nesnáz. Řekněme, že ceny amerického importu z Japonska jsou zafixované v japonských jenech a ceny amerického exportu do Japonska zase v dolarech. Směnné relace tak zůstanou beze změn, jestliže se nezmění směnný kurz.

https://prosyn.org/Q3oHh8ncs