O nápravě MMF a Světové banky

CAMBRIDGE: Jako obvykle, Mezinárodní měnový fond a Světová banka si na závěr každoročního setkání ve Washingtonu vzájemně pogratulovaly k dosaženým úspěchům. Ovšem za všemi těmi sebe-gratulacemi panoval všeobecný pocit, že obě instituce na celé čáře zklamaly a obě vyžadují vskutku fundamentálních reforem.

Jisté reformy – třebaže pouze částečné – jsou již na dohled. Chudé země získaly pevný slib ještě rozsáhlejšího odpuštění a vymazání dluhů. Sám president Clinton ohlásil 100% zrušení amerických dluhů u těch nejchudších zemí. Rovněž MMF slíbil, že se napříště bude mnohem více starat o světovou chudobu. A bohaté země se zase dohodly na častějších a pravidelnějších setkáních s chudými zeměmi v nově zformované skupině nazvané G-20: kde je zastoupeno osm bohatých zemí, deset rozvojových zemí (především těch největších, jako je Brazílie, Čína, Indie a Jižní Afrika), plus jeden zástupce MMF/Světové banky a jeden zástupce Evropské unie.

Hlavním cílem práce skupiny G-20, jenž se v prosinci sejde na úrovni ministrů financích Berlíně, by měla být fundamentální náprava mezinárodních institucí. Většina z nich pracuje špatně a všechny do jedné je třeba vylepšit či zreformovat.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/DI8go6Jcs