6

Jak pobídkami fixovat fixní investice

LONDÝN – V únoru jsem napsal, že globální ekonomika byla na konci roku 2016 v silnější cyklické pozici, než většina lidí vzhledem k politickým otřesům v předchozích dvanácti měsících očekávala. Tento pohyb směrem vzhůru se přenesl i do prvního čtvrtletí roku 2017. Podle nejnovějších okamžitých ukazatelů přesahuje růst světového HDP hranici 4% – dost možná jde o nejlepší výkon od finanční krize v roce 2008.

Přesto někteří pozorovatelé – a nejen chroničtí pesimisté – namítají, že jde stále jen o nepřímé důkazy a že nelze předvídat, jak dlouho současná ekonomická dynamika potrvá. V dlouhém zotavování po roce 2008 se skutečně vyskytla i jiná období, kdy se růst navrátil, ale pak se opět rychle rozplynul a ekonomika se znovu začala loudat.

Podpora dlouhodobého hospodářského růstu se neobejde bez zvýšení firemních investic. To se bohužel lehko řekne, ale hůř dělá. Zejména v západních ekonomikách jsou nerezidenční fixní investice přesně tím faktorem, který v předešlých krátkodobých cyklech zrychlení scházel.

Nikdo nedokáže s jistotou říci, proč se nerezidenční firemní investice v posledních letech nezotavily. Mám však takové tušení, že lehce pesimistický konvenční názor na tuto otázku je nesprávný.