Brazilian public schools Evaristo Sa/Getty Images

Agenda pro globální fiskální aktivismus

LONDÝN – Listopadový kalendář akcí obsahuje dvě významné položky: prezidentské volby ve Spojených státech, které proběhnou 8. listopadu, a první „podzimní zprávu“ britského ministra financí Philipa Hammonda, plánovanou na 23. listopad. Druhá událost evidentně nebude tak významná jako první, ale přesto bude mít závažné důsledky přesahující hranice Velké Británie.

V letošním roce musela ekonomie až dosud soupeřit s emotivnějšími otázkami, jako jsou osobní útoky v amerických volbách či rozhodnutí britských voličů vystoupit z Evropské unie. V USA i ve Velké Británii – a nejen tam – však můžeme očekávat, že ještě uslyšíme o aktivní fiskální politice, zejména se zřetelem na infrastrukturu.

V komuniké zveřejněném po zářijovém summitu skupiny G-20 vedoucí představitelé opakovaně zmiňovali kroky na podporu světového růstu prostřednictvím investic do infrastruktury a vyslovovali se pro větší koordinaci měnových, fiskálních a strukturálních politik. Ačkoliv nedávné údaje z USA a Číny – a překvapivě také z eurozóny a Velké Británie – naznačují, že růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí by se po loudavém výkonu v předešlých částech roku mohl urychlit, stále jsou zapotřebí svěží politiky, které by posílily světovou ekonomiku.

https://prosyn.org/CwNtJxwcs