O co jde v prvé řadě: o Američany nebo etiku?

Když se prezident Bush snažil vysvětlit, proč se rozhodl vypovědět Kjótskou dohodu o globálním oteplování, poznamenal: „neuděláme nic, co by ohrozilo naši ekonomiku, protože o co jde v prvé řadě, jsou naši lidé, jež žijí v Americe.“ Taková poznámka by nicméně neměla překvapit nikoho, kdo sledoval vývoj posledních amerických voleb. Během druhé prezidentské diskuse byl George W. Bush dotázán, jak by využil globální moci a vlivu Ameriky. Tehdy odpověděl, že by ji využil tak, aby z ní měli prospěch všichni Američané.

Tyto poznámky by také neměly překvapit nikoho, kdo studoval projevy prezidentova otce. Prezident Bush senior řekl téměř identickou věc na „Světovém summitu“ v Riu de Janeiro v roce 1992. Když tehdy zástupci rozvojových zemí žádali Bushe seniora, aby se konečně začalo diskutovat o nadměrné spotřebě a plýtvání zdroji v rozvinutých zemích, a v USA zejména, odpověděl, že „americký životní styl není předmětem žádných negociací“ – a to bez ohledu na to, co na to budou říkat jeho posluchači a co by takový přístup mohl stát všechny ostatní.

Ale není to jen Bushova administrativa, která klade zájmy Američanů nade vše. Na Balkáně se například jasně ukázalo, že ani bývalá administrativa tandemu Clinton-Gore nebyla připravena riskovat život jednoho jediného Američana, aby tak snížila riziko ohrožení civilistů. Sledujeme-li tento trend, už Timothy Garton Ash napsal, že „jde o zvrácený morální zákon, který dovoluje, aby milióny nevinných civilistů jiné rasy byly uvrženy do bídy a nouze jen proto, že my nejsme připraveni riskovat život jediného našeho profesionálního vojáka.“ Během omezené intervence v Kosovu, při leteckém bombardování, se ukázal absolutní úspěch této strategie: ozbrojené síly NATO neutrpěly jediné zranění v boji, ale zato bylo zabito zhruba 300 obyvatel Kosova, a k tomu 209 Srbů a 3 čínští civilisté.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cHbpni4/cs;