shiller107_Brendan Smialowski_Stringer Brendan Smialowski/Stringer

Jak bojovat s příští globální finanční krizí

NEW HAVEN – Co mají lidé na mysli, když kritizují generály, že „svádějí minulou válku“? Nejde o to, že by se generálové domnívali, že budou mít proti sobě tytéž zbrojní systémy na týchž bojištích. Tak naivní rozhodně nejsou. Chyba, pokud ji generálové skutečně dělají, se skrývá na podvědomější úrovni. Generálové někdy příliš pomalu vyvíjejí pro tyto nové zbrojní systémy a bojiště plány a arzenál. A co je neméně důležité, někdy předpokládají, že psychologie veřejnosti a interpretace událostí ovlivňující morálku, jež představuje stěžejní podmínku vítězství, se nijak neliší od minulé války.

Totéž platí i pro regulátory, jejichž úkolem je bránit finančním krizím. I oni mohou ze stejných důvodů jen liknavě měnit své reakce na nové situace. Mají sklon pomalu se přizpůsobovat měnící se psychologii veřejnosti. Potřeba regulace závisí na veřejném vnímání minulé krize, a jak uvádíme s Georgem Akerlofem v knize Životní elán, toto vnímání silně závisí na měnící se lidové interpretaci událostí.

Poslední zprávy basilejského Výboru pro finanční stabilitu (FSB) o dosaženém pokroku naznačují určitá zlepšení v oblasti finančních regulací pro zvýšení stability ve 24 zemích s největšími světovými ekonomikami. Výbor vypracoval tabulku s názvem „Dashboard“, která dokládá pokrok ve 14 různých regulačních oblastech. FSB například dává všem 24 zemím vysoké známky za implementaci požadavků na rizikový kapitál Basel III.

https://prosyn.org/0uxNakCcs