Finanční zisky, ekonomické bolesti

NEW YORK – Globální ceny aktiv za poslední tři měsíce prudce povyskočily: ve vyspělých ekonomikách se ceny akcií zvýšily o víc než 30 % a na většině rozvíjejících se trhů ještě o mnohem víc. Vyletěly ceny komodit (ropy, energií a nerostů), dramaticky se zúžila rozpětí u firemních úvěrů (rozdíly mezi výnosem firemních a státních dluhopisů), neboť výnosy ze státních dluhopisů prudce stouply, poklesla volatilita (tato „ručička strachoměru“) a oslabil dolar, neboť polevila poptávka po bezpečných dolarových aktivech.

Vychází ale toto oživení cen aktiv z ekonomických fundamentů? Je udržitelné? Je oživení cen akcií dalším skokem medvědího trhu, anebo začátkem býčího trendu?

Hospodářské údaje sice naznačují, že ke zlepšení fundamentů dochází – riziko bezmála deprese se snížilo, vyhlídek na odraz globální recese ode dna do konce roku přibývá a pocit ohrožení rizikem se zlepšuje –, leč neméně zřejmé je i to, že svou úlohu hrají i méně udržitelné faktory. Strmý vzestup cen některých aktiv navíc ohrožuje zotavení globální ekonomiky, která se ještě dna nedotkla. Vlastně nadále zůstává mnoho rizik sestupné korekce trhu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YZbgg5r/cs;