995b680446f86f380e91c728_pa1043c.jpg Paul Lachine

Finance v zápalu boje

LONDÝN – Už nejméně čtvrt století roste finanční sektor mnohem rychleji než ekonomika jako celek, a to jak v rozvinutých, tak i ve většině rozvojových zemí. Poměr celkových finančních aktiv (akcií, dluhopisů a bankovních vkladů) k HDP činil ve Velké Británii v roce 1980 přibližně 100%, avšak do roku 2006 se zvýšil na zhruba 440%. V Číně se finanční aktiva vyšplhala za stejné období z faktické neexistence na hodnotu vysoce přesahující 300% HDP.

S růstem objemu finančního průmyslu rostla i jeho ziskovost. Podíl zisku finančních společností na celkovém zisku amerických firem se raketově zvýšil z 10% v roce 1980 na 40% v roce 2006. Z tohoto hlediska není nijak překvapivé, že prudce vzrostly také mzdy ve finančním sektoru. Londýnská City, dolní Manhattan a několik dalších center se změnily ve stroje na peníze, které učinily z investičních bankéřů, manažerů hedgeových fondů a šéfů soukromých kapitálových společností nezřízené boháče. Členové vedení univerzit, jako jsem já, trávili značné procento svého času jejich přesvědčováním, aby recyklovali část zisků do svých alma mater.

V posledních dvou letech se situace změnila. Mnoho finančních společností dramaticky snížilo svůj rozpočet a některé samozřejmě zcela zmizely z trhu. Objem transakcí s vypůjčenými penězi prudce klesá. Investiční banky, v nichž tyto transakce počátkem roku 2007 více než třicetkrát převyšovaly jejich kapitál, nyní tento poměr snížily na něco málo přes desetinásobek. Objem obchodů klesá stejně jako objem bankovních půjček a v hlavních finančních centrech po celém světě se hromadně propouští.

https://prosyn.org/ICXpRW8cs