0

Bojovná slova a falešné sliby

Téměř pět let se pojem „válka s terorismem“ ukazoval být falešnou metaforou, která vedla ke kontraproduktivní a sebezničující politice. Tento zavádějící řečnický obrat byl aplikován doslova, výsledkem čehož bylo rozpoutání skutečné války na několika frontách včetně Iráku, Gazy, Libanonu, Afghánistánu a Somálska. Tisíce nevinných civilistů přišly o život, což po celém světě rozhořčilo miliony lidí.

Al-Káidu se přesto nepodařilo pokořit, jak ukázalo nedávné spiknutí, jehož cílem bylo odpálit nálože v letadlech na komerčních linkách z Londýna do Spojených států. Toto spiknutí, které si mohlo vyžádat více obětí než útoky z 11. září, bylo zmařeno díky ostražitosti britských zpravodajských složek. Očividně však nebude poslední.

Americká veřejnost bohužel nekriticky akceptovala válečnou metaforu jako zřejmou reakci na 11. září. Dokonce i dnes, kdy se již všeobecně připouští, že invaze do Iráku byla hrubou chybou, zůstává „válka s terorismem“ rámcem, do něhož se musí vměstnat americká politika. Hlásí se k ní i většina politiků Demokratické strany – ze strachu, že by v oblasti obrany dostali nálepku slabochů.

Pokračující podpora války s terorismem ji však nečiní o nic méně sebezničující. Válka již ze samotné podstaty plodí nevinné oběti, a pokud se vede proti teroristům, je to ještě pravděpodobnější, protože teroristé mají sklon skrývat své působiště. Úmrtí, zranění a ponižování civilistů vyvolávají v rodinách a komunitách zlobu a zášť, která jen zvyšuje podporu teroristů.