0

Boj s „novým" terorismem

Jak se v USA vyostřuje prezidentské soupeření, kritici tvrdí, že válka v Iráku prezidenta George W. Bushe zkomplikovala problém boje s terorismem. To je závažné obvinění, neboť svět potřebuje širší strategii boje proti terorismu.

Terorismus není nic nového a také se nejedná o jednoho jediného nepřítele. Jde o dávnou metodu boje, často definovanou jako záměrný útok na nevinné oběti s cílem šířit strach. Útoky na New York a Washington z roku 2001 byly dramatickou eskalací letitého fenoménu. Dnešní terorismus se ovšem od toho, čím býval v minulosti, liší.

V dnešní době jsou nástroje hromadného ničení menší, levnější a snáze dostupné. Jako časové spínače byly loni v březnu při útocích v Madridu použity mobilní telefony. Únos letadla vyjde poměrně lacino. Konečně, informační revoluce zajistila levné komunikační a organizační prostředky, které umožnily globální rozmach skupinám, jejichž působnost se kdysi omezovala na oblasti spravované místní a národní policií. Al-Káida si údajně vybudovala síť v padesáti či více zemích.

Ke změnám došlo také v motivaci a organizaci teroristických skupin. Teroristé v polovině 20. století mívali poměrně dobře definované politické cíle, jimž hromadné vraždění často nedobře posloužilo. Mnohé z nich skrytě podporovaly vlády. Ke konci století začaly vyrůstat radikální skupiny na okrajích několika náboženství. Nejpočetnější byly desítky tisíc mladých muslimů, kteří bojovali proti sovětské okupaci Afghánistánu, kde byli vycvičeni v celé škále bojových technik. Mnozí z nich se stali členy organizací s radikálním pohledem na náboženskou povinnost džihádu.