People hold pictures of jailed journalists in Turkey OZAN KOSE/AFP/Getty Images

Když boj s fake news podporuje cenzuru

WASHINGTON, DC – Mnoho mediálních analytiků správně identifikovalo nebezpečí představované “fake news,” ale často přehlíží, co tento fenomén znamená pro žurnalisty samotné. Nejen že se stal tento termín zkratkou pro očerňování celého průmyslu; autokraté ho používají jako výmluvu k věznění reportérů a obhajování cenzury, mnohdy díky smyšleným obviněním z podpory terorismu.

Po světě je počet uvězněných žurnalistů za falešné či fiktivní zprávy na doposud nejvyšším počtu 21. Tím, jak nedemokratičtí lídři čím dál více používají odpor vůči “fake news“ k přitvrzování vůči nezávislým médiím, bude toto číslo pravděpodobně narůstat.

Spojené státy, kdysi světový lídr v obraně svobody slova, se z této role stáhl. Tirády prezidenta Donalda Trumpa na Twitteru o “fake news” daly autokratickým režimům příklad, jak opodstatnit vlastní zásahy proti médiím. V prosinci uveřejnil čínský, státem provozovaný deník People’s Dailytweety a facebookové příspěvky vítající Trumpovu mantru proti fake news, kdy poznamenal, že “to ukazuje širší pravdu o západních médiích.“ To následovalo po chvále Egyptské vlády na Trumpovu administrativu v únoru 2017, kdy ministerstvo zahraničí kritizovalo západní novináře za jejich reportáže o globálním terorismu.

https://prosyn.org/P7E037Dcs