7

Fotbalová mafie

NEW YORK – Jediným překvapením na zatčení sedmi funkcionářů FIFA ve švýcarském hotelu za časného rána dne 27. května je to, že k němu vůbec došlo. Většina lidí měla za to, že tito hýčkaní muži v drahých oblecích, kteří vládnou světové fotbalové federaci, jsou mimo dosah zákona. Ať se šířily jakékoli zvěsti a psaly jakékoli zprávy o úplatcích, provizích, manipulaci voleb a dalších nekalých praktikách, prezident FIFA Joseph Blatter zvaný „Sepp“ a jeho kolegové a společníci jako by z toho vždy vyšli bez úhony.

Ze škály trestných činů podvodu a korupce bylo zatím obviněno 14 mužů, mimo jiné devět současných či bývalých činitelů FIFA (Blatter ovšem ne); obviněni byli ve Spojených státech, kde jim žalobci kromě jiného kladou za vinu, že shrábli 150 milionů dolarů v úplatcích a provizích. A švýcarští federální žalobci prověřují pochybné dohody, z nichž vzešla rozhodnutí přidělit pořadatelství mistrovství světa ve fotbale v letech 2018 a 2022 Rusku a Kataru.

V profesionálních sportech samozřejmě existuje dlouhá tradice pokoutního kšeftování. Americké zločinecké gangy mají například velký zájem o box. Pronikání hazardních sítí a dalších nepoctivých obchodníků poznamenalo i kdysi tak džentlmenskou hru jako kriket. FIFA je jednoduše nejbohatší a nejmocnější dojnou krávou ze všech.

Někteří připodobňují FIFA k mafii a Blatterovi, narozenému v malé švýcarské vísce, se přezdívá „Don Blatterone“. To není úplně fér. Podle toho, co prozatím víme, nebyly z ústředny FIFA v Curychu objednány žádné vraždy. Tajnůstkářství organizace, zastrašování konkurentů současného vedení a spoléhání na službičky, úplatky a požadavky na okamžité splacení dluhu dokládá zneklidňující paralely se světem organizovaného zločinu.