Sepp Blatter Andy Mueller/ZumaPress

Fotbalová mafie

NEW YORK – Jediným překvapením na zatčení sedmi funkcionářů FIFA ve švýcarském hotelu za časného rána dne 27. května je to, že k němu vůbec došlo. Většina lidí měla za to, že tito hýčkaní muži v drahých oblecích, kteří vládnou světové fotbalové federaci, jsou mimo dosah zákona. Ať se šířily jakékoli zvěsti a psaly jakékoli zprávy o úplatcích, provizích, manipulaci voleb a dalších nekalých praktikách, prezident FIFA Joseph Blatter zvaný „Sepp“ a jeho kolegové a společníci jako by z toho vždy vyšli bez úhony.

Ze škály trestných činů podvodu a korupce bylo zatím obviněno 14 mužů, mimo jiné devět současných či bývalých činitelů FIFA (Blatter ovšem ne); obviněni byli ve Spojených státech, kde jim žalobci kromě jiného kladou za vinu, že shrábli 150 milionů dolarů v úplatcích a provizích. A švýcarští federální žalobci prověřují pochybné dohody, z nichž vzešla rozhodnutí přidělit pořadatelství mistrovství světa ve fotbale v letech 2018 a 2022 Rusku a Kataru.

V profesionálních sportech samozřejmě existuje dlouhá tradice pokoutního kšeftování. Americké zločinecké gangy mají například velký zájem o box. Pronikání hazardních sítí a dalších nepoctivých obchodníků poznamenalo i kdysi tak džentlmenskou hru jako kriket. FIFA je jednoduše nejbohatší a nejmocnější dojnou krávou ze všech.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/0G9ZPImcs