Fidláním proti ohni

PAŘÍŽ – Finanční trhy od července chytají dech díky naději, že globální ekonomické a geopolitické vyhlídky se nezhorší, anebo pokud se zhorší, že jsou centrální banky připravené podpořit ekonomiky a trhy dalšími sériemi injekcí likvidity a kvantitativního uvolňování. Takže nejenže trhy povzbuzují dobré – či lepší než očekávané – ekonomické zprávy, ale příznivé jsou vlastně i špatné zprávy, protože zvyšují pravděpodobnost, že hasiči z centrálních bank jako předseda Federálního rezervního systému USA Ben Bernanke a prezident Evropské centrální banky Mario Draghi prolijí trhy vědry peněz.

Trhy rostoucí při dobrých i špatných zprávách však nejsou stabilní. Pokud se novinky z ekonomiky zhorší a důvěra v efektivitu tvůrců politik klesne, vrátí se nejspíš epizody nechuti k riziku, při nichž nálada investorů zatrpkne.

Rozhodnutí ECB poskytovat podporu skrze potenciálně neomezené nákupy dluhopisů otřesených zemí vzbudilo v eurozóně euforii. Tento krok ale nedokáže změnit běh hry; jen si jím tvůrci politik kupují čas na realizaci tvrdých opatření potřebných k vyřešení krize. Výzvy na úrovni politik jsou přitom zdrcující: recese eurozóny se prohlubuje, jak pokračuje fiskální konsolidace s ostrým nástupem a přísné přídělové hospodaření s úvěry. Navíc banky a trhy s veřejným dluhem se v eurozóně čím dál silněji balkanizují, a tak bude mimořádně těžké vytvořit bankovní unii, fiskální unii a hospodářskou unii a zároveň uskutečňovat makroekonomické politiky ozdravující růst, externí bilanci a konkurenční schopnost.

https://prosyn.org/EEZtN8Ccs