issing11_Drew AngererGetty Images_jerome powell Drew Angerer/Getty Images

Následovat Fed je nebezpečné

FRANKFURT – Tvrdit, že americký Federální rezervní systém je nejdůležitější centrální bankou na světě, znamená konstatovat zjevnou pravdu. Měnová rozhodnutí Fedu mají dopad na tržní úrokové sazby po celém světě a žádná centrální banka je nemůže ignorovat, aniž by riskovala nevítané pohyby devizového kurzu vlastní měny.

Vedení Fedu navíc přesahuje – ku prospěchu i ke škodě věci – sféru současné měnové politiky. Jistě, Fed nebyl globálním předvojem v určování strategie měnové politiky – vzpomeňme, jak dlouho mu trvalo, než oficiálně přijal za své inflační cílení – ani ve zprůhledňování svých rozhodnutí a komunikace. Leč nenechme se mýlit: Fed hraje čelní roli rovněž v globálních diskusích o strategických otázkách centrálního bankovnictví.

Není tedy divu, že centrální bankéři dychtivě očekávali výsledek nedávného vyhodnocení strategie, nástrojů a komunikace měnové politiky Fedu. Nová strategie Fedu, ohlášená koncem srpna, by však pravděpodobně neměla sloužit jako globální měřítko pro vedení měnové politiky.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/P4FJzjFcs