Fed chair Janet Yellen Yin Bogu/ZumaPress

Co zakusí rozvíjející se trhy, až Fed zvýší sazby

NEW YORK – Vyhlídky, že Federální rezervní systém USA začne ještě letos ustupovat od nulových měnověpolitických sazeb, vyvolávají sílící obavy z opětovné volatility na trzích s měnami, dluhopisy a akciemi v rozvíjejících se ekonomikách. Tento strach je pochopitelný: když Fed v roce 2013 naznačil, že se blíží konec politiky kvantitativního uvolňování (QE), „panika ze zužování“ vyslala šokové vlny do mnoha finančních trhů a ekonomik rozvíjejících se zemí.

Zavládly obavy, že stoupající úrokové sazby ve Spojených státech a pravděpodobný navazující vzestup hodnoty dolaru by mohly natropit paseku ve vládách, finančních ústavech, korporacích, ba i domácnostech rozvíjejících se trhů. Jelikož si všichni v posledních několika letech půjčili biliony dolarů, budou teď čelit vzestupu reálné hodnoty těchto dluhů v místní měně, zatímco stoupající americké sazby budou na rozvíjejících se trzích tlačit výš i domácí úrokové sazby, čímž dále zvýší jejich náklady na dluhovou službu.

Avšak třebaže vyhlídky na to, že Fed zvýší úrokové sazby, vyvolají zřejmě na finančních trzích rozvíjejících se zemí výrazné turbulence, riziko otevřené krize a ohrožení není tak velké. V prvé řadě, zatímco v roce 2013 panika ze zužování trhy překvapila, pro záměr Fedu zvýšit letos sazby, zřetelně deklarovaný už řadu měsíců, to platit nebude. Navíc Fed pravděpodobně začne sazby zvyšovat později a pomaleji než v předchozích cyklech, v reakci na známky, že hospodářský růst USA je dostatečně pevný, aby vydržel vyšší výpůjční náklady. Tento silnější růst prospěje rozvíjejícím se trhům, které do USA vyvážejí zboží a služby.

https://prosyn.org/rOLLntfcs