unemployment Mario Tama/Getty Images

Sázka Fedu na převis pracovních sil

LONDÝN – V posledních týdnech Federální rezervní úřad USA povzbuzuje trhy zaváděním povlovnějšího přístupu k normalizaci své politiky. Nejnovější veřejné komentáře předsedkyně Fedu Janet Yellenové, z konce března, byly výrazněji holubičí, než se čekalo. Konečně na svém posledním zasedání Fed nadnesl, že v roce 2016 uskuteční dvě zvýšení úrokových sazeb o čtvrt bodu, namísto čtyř. V reakci na to investoři prodávají americký dolar a šroubují ceny akcií a pokladničních poukázek USA a vzedmuly se komodity a aktiva na rozvíjejících se trzích.

Na první pohled tyto události udivují. Vždyť rozhodnutí Fedu se zdá být v rozporu se signály, že americká inflace zrychluje. Pokud Fed reaguje na obavy o globální růst, jak někteří zmiňují, nedávalo by smysl, že se zotavují riziková aktiva – především komodity a rozvíjející se trhy. Existuje ale logická linie, která tyto zdánlivé nesrovnalosti vysvětluje. Jejím jádrem je hazardní hra Fedu s potenciálně vysokou sázkou.

Než se k této riskantní sázce dostaneme, je vhodné zvážit ostatní předložená vysvětlení vzestupu trhu. První se soustřeďuje na měnové uvolnění uskutečněné Evropskou centrální bankou a Japonskou národní bankou. Záporné úrokové sazby a ploché výnosové křivky ale poškozují zisky bank, vazby mezi mimořádnými měnovými politikami a růstem či inflací zůstávají chabé a měnová politika teď už jistě podléhá ubývajícím výnosům.

https://prosyn.org/Q0hznThcs