1

Pokrčení ramen nad 4,3 miliardy dolarů

LONDÝN – Britský úřad pro regulaci chování na finančním trhu (FCA) v listopadu oznámil narovnání, podle něhož šest bank dostane za manipulaci devizového trhu pokutu v celkové výši 4,3 miliard dolarů. Akcie přesto sotva zareagovaly. Proč?

Roční vyšetřování vyústivší ve zmíněné pokuty odhalilo šokující nekalé praktiky a manažerská pochybení. Pravopisně pologramotné emailové a diskusní výměny mezi nepoctivými obchodníky odkryly nestoudné komploty, jejichž cílem bylo za účelem zisku a osobního obohacení podvodně ovlivnit odpolední „fix“ směnných kurzů. Vrcholní manažeři byli tak vzdálení realitě, že své zaměstnance nechali jednat jako drzé děti s přehnaně vysokými platy. Pod přezdívkami jako „tři mušketýři“ či „A-team“ si dělali, co se jim zachtělo, ač to jejich instituce vyšlo velmi draho.

Navzdory obří pokutě od FCA však žádný vrcholný manažer nebyl nucen sbalit si svých pět švestek a investoři v zásadě jen pokrčili rameny. Jeden z důvodů samozřejmě spočívá v tom, že se o blížícím se narovnání vědělo; novinkou byly jen podrobnosti o proviněních a výše pokut.

Podstatnějším důvodem je ovšem to, že i 4,3 miliardy dolarů jsou jen drobné ve srovnání s úhrnem pokut a soudních výloh, jež v uplynulých pěti letech šly k tíži bank. Analytici Morgan Stanley odhadují, že předních 22 bank ve Spojených státech a Evropě bylo od roku 2009 nuceno zaplatit 230 miliard dolarů – víc než padesátinásobek výdajů nutných na vyrovnání s FCA. To je přitom nad rámec těžkých ztrát, jež banky utržily v důsledku špatných úvěrů a přehnaně ambiciózního finančního inženýrství.