Pokrčení ramen nad 4,3 miliardy dolarů

LONDÝN – Britský úřad pro regulaci chování na finančním trhu (FCA) v listopadu oznámil narovnání, podle něhož šest bank dostane za manipulaci devizového trhu pokutu v celkové výši 4,3 miliard dolarů. Akcie přesto sotva zareagovaly. Proč?

Roční vyšetřování vyústivší ve zmíněné pokuty odhalilo šokující nekalé praktiky a manažerská pochybení. Pravopisně pologramotné emailové a diskusní výměny mezi nepoctivými obchodníky odkryly nestoudné komploty, jejichž cílem bylo za účelem zisku a osobního obohacení podvodně ovlivnit odpolední „fix“ směnných kurzů. Vrcholní manažeři byli tak vzdálení realitě, že své zaměstnance nechali jednat jako drzé děti s přehnaně vysokými platy. Pod přezdívkami jako „tři mušketýři“ či „A-team“ si dělali, co se jim zachtělo, ač to jejich instituce vyšlo velmi draho.

Navzdory obří pokutě od FCA však žádný vrcholný manažer nebyl nucen sbalit si svých pět švestek a investoři v zásadě jen pokrčili rameny. Jeden z důvodů samozřejmě spočívá v tom, že se o blížícím se narovnání vědělo; novinkou byly jen podrobnosti o proviněních a výše pokut.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FDNhJsC/cs;