jfriedman1_GettyImages_handpentied Getty Images

Přínosy fake news

NEW YORK – Během návštěvy Etiopie v 90. letech jsem se setkal s premiérem Melesem Zenawim ve snaze přesvědčit jej, aby přestal věznit novináře. Od doby, kdy Melesovy guerilly několik let před tím vypudily represivní diktaturu podporovanou Sověty, došlo k explozi bujarých a občas nespoutaně nepřesných malých novinových titulů, z nichž mnohé Melese napadaly. Proto vůči novinářům tvrdě zakročil, zavedl zákony kriminalizující, co označoval za „urážky“ vlády, a pokutoval a zavíral novináře za nepřesnosti. Etiopie se rychle stala jedním z předních věznitelů novinářů na světě.

S novým reformním premiérem Abiyem Ahmedem, který je v úřadu teprve rok, už Etiopie udělala při osvobozování vězněných novinářů a uvolňování regulace tisku takový pokrok, že je hostitelskou zemí Světového dne svobody tisku.

Ještě ale neoslavujme. Část nově osvobozeného tisku občas zveřejňuje nepřesné články – a přitom burcuje etnické a kmenové nepřátelství a útočí na Abiye. Příští rok se poprvé po 15 letech uskuteční svobodné volby, takže je ve stejné situaci jako kdysi Meles a zvažuje částečné obnovení regulace tisku, již zrušil.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/dustZUTcs