0

Neúspěch u syrské zkoušky

MADRID – Nesourodá syrská opoziční hnutí dala 2.amp#160;října vamp#160;Istanbulu zelenou ustavení „Syrské národní rady“. Jde o doposud nejdůležitější krok rozdrobených sil, které se už od května snaží vést nenásilnou vzpouru proti režimu prezidenta Bašára al-Assada. Ustavení Rady pozvedlo morálku těch, kdo požadovali silnější a jednotnější zastoupení.

Už dva dny po svém vzniku ale zárodek Rady utrpěl první velkou ránu. Francie, Velká Británie, Německo a Portugalsko ve spolupráci se Spojenými státy předložily Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, jejímž cílem bylo odsoudit represi vamp#160;Sýrii a ukončit nasazování síly proti civilistům.

Předložený návrh byl pocukrovanou verzí předchozího textu, nadneseného vamp#160;červnu. Obsahoval mlhavé pojmy jako „určitá opatření“ a „další možnosti“. Zdůraznil suverenitu, nezávislost a územní celistvost Sýrie a vyzdvihl nutnost vyřešit současnou krizi nenásilně, nástroji inkluzivního politického procesu – a vyzýval kamp#160;národnímu dialogu vedenému zevnitř země. Dále návrh žádal třicetidenní lhůtu kamp#160;prověření možností, oproti 15 dnům vamp#160;předchozím návrhu.

Záměr byl prostý: zajistit, aby se Rusko, a tedy i Čína zdržely hlasování. Jenže Rusko i Čína návrh beztak vetovaly a vamp#160;Radě bezpečnosti pro něj hlasovalo jen devět členů, neboť Brazílie, Indie, Jižní Afrika a Libanon se zdržely hlasování.