Na ostří nože na střeše světa

DILLÍ ­– Když ministr zahraničí dělá možné i nemožné, aby ujistil novináře, že na hranicích jeho země s mocným sousedem neexistuje napětí, je logickou tendencí klást si otázku, zda „dáma neprotestuje příliš“. Člověk koneckonců neslýchá, že by ministr zahraničí Kanady popíral napětí na hranicích své země s Amerikou, protože pravdivost takového tvrzení je nabíledni. Prohlášení indického ministra zahraničí Pranába Mukherdžího během červnové návštěvy Pekingu, že na čínsko-indické hranici žádné napětí nepanuje, tudíž vedlo cynické pozorovatele k tomu, aby předpokládali opak.

Právem. V posledních šesti měsících došlo na čínsko-indické hranici, dlouhé 4057 kilometrů, k celé řadě incidentů. Téměř sto jich bylo zdokumentováno, přičemž v plných 65 případech se jednalo o vpády čínské Lidově-osvobozenecké armády (PLA) do jediného sektoru – příhodně pojmenované „Oblasti prstu“, výběžku o rozloze 2,1 kilometrů čtverečních, nacházejícím se v indickém státě Sikkim, jenž má 206 kilometrů dlouhou hranici s Tibetem.

Indie se sice snaží podobné zprávy zlehčovat, avšak jeden incident, který pronikl až do indického tisku, se odehrál za „Linií aktuální kontroly“ (LAC) v západním sektoru hranice v Demčoku, v oblasti pohoří Ladakh. Smíšený civilně-vojenský tým prošetřující zprávy o čínských vpádech se stal 16. května terčem výhrůžek a trojice obrněných vozidel PLA ho donutila k ústupu. Čínští vojáci údajně zaujali palebné pozice, což Indy přimělo se stáhnout, aby nevyprovokovali přestřelku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nE6ZWlB/cs;