21

Nebezpečná obchodní strategie ExxonMobil

NEW YORK – Současná obchodní strategie ExxonMobil je nebezpečná jak pro jeho akcionáře, tak pro svět. Znovu nám to připomíná zpráva Arktické komise National Petroleum Council (NPC), které předsedá CEO ExxonMobil Rex Tillerson. Zpráva žádá vládu USA, aby začala s vrtnými pracemi za naftou a plynem v Arktidě – aniž by zmiňovala následky pro změnu klimatu.

Zatímco jiné ropné společnosti začínají otevřeně mluvit o změně klimatu, obchodní model firmy ExxonMobil nadále popírá realitu. Takový přístup není pouze morálně chybný, ale je také finančně odsouzen k zániku.

Rok 2014 byl nejteplejší zaznamenaný, což je chmurná připomínka letošních vyjednávání o osudu planety v kontextu globálního klimatu, která budou vrcholit v Paříži v prosinci tohoto roku. Světové vlády se shodli na udržení oteplování vyvolaného lidmi pod 2º Celsia (3.6º Fahrenheita). Nicméně současný vývoj naznačuje oteplování daleko za těmito limity, možná i na úrovni 4-6º Celsia do konce tohoto století. Odpovědí je samozřejmě posun od fosilních paliv směrem k energii s nízkým obsahem uhlíku, jako je větrná či sluneční energie, a k elektrickým vozidlům poháněných elektřinou s nízkým obsahem uhlíku.

Mnoho z největších světových ropných společností začíná tuto skutečnost uznávat. Firmy jako jsou Total, ENI, Statoil nebo Shell obhajují vznik uhlíkových cen (ve formě daně či nějaké povolenky), aby tak urychlili přechod k nízkouhlíkové energii, na což se začínají interně připravovat. Shell zvýšil investice do technologie zachycování a uchovávání uhlíku (CCS), aby si otestoval, jestli může být používání fosilních paliv bezpečné prostřednictvím záchytu CO2, které by jinak šlo do atmosféry.