Rozšiřování a demokracie v Evropě

Evropa se nachází na prahu dvou bezmála revolučních událostí: rozšiřování na východ a možnosti návrhu ústavy pro Evropskou unii. Obě dvě by měly být vnímány jako neoddělitelné. Rozšiřování Evropské unie podporuji. Je to historická nezbytnost. Toto rozšíření však musí jít ruku v ruce s institucionálními reformami, jež pozvednou jak akceschopnost Evropské unie, tak její demokratickou legitimitu.

Od pádu komunismu procházejí země střední a východní Evropy radostnou, leč mnohdy trýznivou transformací. Největší nebezpečí spojené s tímto poněkud náhlým a drsným procesem transformace je v tom, že ve snaze o větší otevřenost společnost riskuje rozpad. Může se tak stát v případě, kdy staré struktury, jež odvál čas, nejsou obezřele nahrazeny novými. Otevřená společnost vyžaduje spolehlivé instituce, a ty nelze vytvořit přes noc.

Tento obtížný přechod od uzavřené k otevřené společnosti byl pro země střední a východní Evropy nutným krokem k tomu, aby se mohly stát kandidátskými zeměmi a - možná brzy - plnoprávnými členy Evropské unie. Vynaložily bezmezné úsilí - jež si dnešní členové EU zřejmě ne zcela uvědomují - k tomu, aby svou domácí transformaci završily a přizpůsobily se rozsáhlé legislativě Evropské unie.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kFMpPfu/cs;