Jak vymýtit Mušarafova ducha

CAMBRIDGE – Po nedávných svobodných volbách se Pákistán politicky vzmáhá. Euforie, která přišla s koncem Mušarafovy éry, však vyprchává, neboť před novou vládou stojí nelehká rozhodnutí.

Na rozdíl od Iráku a Afghánistánu není demokracie v tomto šedesát let starém státě ničím novým, avšak etnická štěpení, slabé instituce a náboženský extremismus na severu ho trvale destabilizují. A zatímco se nová vláda „zabydluje“ a stanovuje si priority, musí Západ v čele se Spojenými státy přehodnotit dopad svého předchozího přístupu k Pákistánu.

Nový pákistánský premiér Júsuf Gílání je ostřílený politik a především má sufijské rodinné kořeny, což je vzhledem k sufijské tradici tolerance dobré znamení. Ve svém inauguračním projevu jednoznačně deklaroval, že boj s terorismem je prvořadou prioritou, a jeho prvním rozhodnutím bylo propustit z domácího vězení soudce, které Mušaraf zbavil funkcí. Opadnutí děsivé vlny sebevražedných útoků po nástupu nové vlády k moci je neméně povzbudivé.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Jq2SWZx/cs;