Good debt scrabble economy www.gotcredit.com/Flickr

Peníze za nic

BRUSEL – Zdá se, že se rozvinutý svět pohybuje směrem k prostředí s dlouhodobě nulovou úrokovou sazbou. Ačkoliv nechaly centrální banky USA, Velké Británie, Japonska a eurozóny sazby na nule již několik let, vnímání toho, že šlo o dočasnou odchylku, způsobilo, že středně a dlouhodobé sazby zůstaly velké. To se ale možná změní, zejména v eurozóně.  

Striktně vzato, nulové sazby jsou pozorovány pouze u nominálních, střednědobých dluhů, na které se nahlíží jako na bezrizikové. Napříč eurozónou jsou ale sazby blízko nule – nebo dokonce záporné, u zásadních podílů vládních dluhů – a očekává se, že takto nízké nějakou dobu zůstanou.

Například v Německu budou až pět let úrokové sazby na veřejný dluh záporné, poté jen lehce kladné, což bude ve výsledku znamenat vážený průměr nula. Japonské prostředí s téměř nulovou hodnotou úrokových sazeb již zjevně není jedinečné.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/zr5U6q7/cs;