rogoff154_Amelie-Querfurth_AFP_Getty-Images_Euro Amelie Querfurth/AFP/Getty Images

Eurozóna se musí reformovat, jinak zahyne

OXFORD – Získal zadrhnutý projekt jednotné měny v Evropě novou naději poté, co byl ve Francii zvolen reformně orientovaný centristický prezident a co se opětovné zvolení německé kancléřky Angely Merkelové jeví jako stále pravděpodobnější? Možná, avšak pravděpodobnost dalšího desetiletí pomalého růstu doprovázeného periodickými křečemi v důsledku zadlužení je i tak vyšší. Odhodlaný krok směrem k fiskální a bankovní unii by mohl situaci značně vylepšit. Při absenci politik na posílení stability a trvalé udržitelnosti je však vyhlídka konečného kolapsu mnohem reálnější.

Faktem je, že v krátkodobém měřítku existují pádné důvody k optimismu. V posledním roce zažívá eurozóna solidní cyklické zotavení, které překračuje očekávání více než v případě kterékoliv velké rozvinuté ekonomiky. A nenechme se mýlit: zvolení Emmanuela Macrona je přelomovou událostí, která posiluje naděje, že Francie vlije do své ekonomiky dostatek nové energie, aby se stala plnoprávným a rovnocenným partnerem Německa při řízení eurozóny. Macron a jeho ekonomický tým hýří slibnými nápady a v Národním shromáždění bude mít obrovskou většinu, takže je bude moci realizovat (ačkoliv mu pomůže, pokud mu Němci výměnou za reformy poskytnou větší volnost v oblasti rozpočtových schodků). Také ve Španělsku se hospodářské reformy přetavují v silnější dlouhodobý růst.

Všechno ale nejde tak dobře. Řecko po jedné z nejhorších recesí v dějinách stále jen stěží roste, přičemž ti, kdo tento stav kladou za vinu německým úsporným programům, se evidentně nedívali na čísla: Řecko povzbuzované levicovými americkými ekonomy promrhalo snad nejměkčí sanační balík v moderních dějinách. Itálie si vede mnohem lépe než Řecko, avšak to lze jen těžko brát jako lichotku; reálný příjem v zemi je ve skutečnosti nižší než před deseti lety (byť ani toto nelze říci s jistotou, protože Itálie má obrovskou šedou ekonomiku). Pro jižní Evropu jako celek se jednotná měna ukázala být zlatou klecí, která si vynucuje větší fiskální a měnovou poctivost, avšak neobsahuje devizový kurz coby klíčový ochranný polštář proti nečekaným šokům.

https://prosyn.org/VSGc26Ycs