Old man on bike Jarod Carruthers/Flickr

Krůčky k evropskému růstu

PAŘÍŽ – Mezi tématy, která Evropská centrální banka zvolila pro své výroční fórum v portugalské Sintře na konci května, nefigurovaly deflace, kvantitativní uvolňování ani finanční stabilita. Nahradily je nezaměstnanost, produktivita a prorůstové reformy. Prezident ECG Mario Draghi vysvětlil důvody ve svém úvodním projevu: eurozóna postrádá dynamiku i odolnost vůči nepříznivým šokům.

Draghi má nepochybně pravdu. Evropská komise dnes očekává, že růst v eurozóně dosáhne letos 1,5% a v příštím roce 1,9%. V porovnání s téměř stagnací v posledních letech to rozhodně vypadá dobře. Vzhledem ke kombinaci masivní měnové podpory, dnes již neutrálního fiskálního postoje, strmého pádu cen ropy a znehodnoceného eura je to však minimum toho, co jsme mohli očekávat, a HDP na obyvatele se tím pouze vrátí na úroveň roku 2008. Skutečnost, že političtí představitelé i experti tuto světlejší vyhlídku oslavují, jen ukazuje, jak výrazně se naše očekávání snížila.

Donedávna se dal špatný výkon ekonomiky přičítat fiskálním úsporným opatřením a krizi eura. Dnes už to neplatí. Růst sice překonává prognózu Evropské komise, avšak existují důvody, proč mít o růstový potenciál eurozóny obavy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/aRhDj99/cs;