14

Známky života v eurozóně

NEW YORK – Nejčerstvější ekonomická data z eurozóny naznačují, že zotavení může být na dosah ruky. Co je motorem oživení? Jakým překážkám čelí? A co lze udělat pro jeho udržení?

Bezprostřední příčiny oživení není těžké rozeznat. Loni byla eurozóna na pokraji recese se dvěma propady. Když nedávno sklouzla do formální deflace, Evropská centrální banka konečně odstartovala agresivní uvolňování a spustila kombinaci kvantitativního uvolňování (včetně nákupů suverénních dluhopisů) a negativních měnověpolitických sazeb.

Finanční dopad byl okamžitý: v očekávání měnového uvolnění a po jeho začátku se euro strmě propadlo, výnosy z dluhopisů v jádru i na periferii eurozóny klesly na velice nízké hladiny a akciové trhy se začaly výrazně zotavovat. To společně s prudkým poklesem cen ropy povzbudilo hospodářský růst.

Pomáhají i další faktory. Uvolnění úvěrů ze strany ECB v podstatě dotuje bankovní půjčky. Fiskální brzda v důsledku fiskální přísnosti bude letos slabší, neboť Evropská komise je mírnější. Ku prospěchu je také spuštění bankovní unie; po posledních zátěžových zkouškách a prověrkách kvality mají banky vyšší likviditu a víc kapitálu na půjčování soukromému sektoru.