borrell4_HAZEM BADERAFP via Getty Images_un flag Hazem Bader/AFP via Getty Images

Unia Europejska murem za ONZ

BRUKSELA – Gdyby był to zwyczajny rok, uczestniczyłbym teraz w inauguracji dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Jest to wydarzenie, które gromadzi w jednym miejscu największą liczbę decydentów politycznych z całego świata, stanowiąc zarazem bardzo ważny punkt dyplomatycznego kalendarza. Jednak ten rok daleki jest od zwyczajności, a tygodniowa sesja będzie miała wirtualny charakter.Wydarzenia w jej ramach odbędą się online – w formacie, do którego wszyscy już przywykliśmy w ostatnich miesiącach.

Okoliczności te są niefortunne z kilku powodów. Obchodzimy 75. rocznicę powstania ONZ i chciałoby się uczcić tę okazję w lepszy sposób. Ponadto obecna sytuacja na świecie sprawia , że multilateralny system, którego ONZ jest trzonem, mierzy się z wyzwaniami, jakich nie było wcześniej. Właśnie wtedy, kiedy potrzebujemy go najbardziej. .


Nigdy dotąd zasób multilateralnych rozwiązań nie był bowiem tak ubogi, a zapotrzebowanie na nie tak wysokie. Codziennie obserwujemy, jak nacjonalizm i strategiczne tarcia, zwłaszcza między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, paraliżują Radę Bezpieczeństwa ONZ i szeroko pojęty międzynarodowy system. Od zmiany klimatu i kontroli zbrojeń po bezpieczeństwo morskie, prawa człowieka i inne obszary – globalna współpraca słabnie, umowy międzynarodowe są wypowiadane, a prawo międzynarodowe podważane lub stosowane wybiórczo.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/JkRxKeCpl