borrell4_HAZEM BADERAFP via Getty Images_un flag Hazem Bader/AFP via Getty Images

EU stojí při OSN

BRUSEL – V kterémkoliv normálním roce bych se teď účastnil každoročního zahájení Valného shromáždění Organizace spojených národů (UNGA). Tato událost představuje největší koncentraci globálních politiků na jednom místě a je vrcholným bodem v kalendáři každého diplomata. Letošní rok však zdaleka není normální, „týden UNGA“ bude mít virtuální ráz a jednotlivé akce se budou konat přes internet – tento formát je pro nás všechny v posledních měsících velmi dobře známý.

Je to nešťastné z několika důvodů. OSN slaví 75. výročí a my bychom si přáli lepší způsob, jak si to připomenout. Situace ve světě je navíc taková, že multilaterální systém s OSN v jádru je zpochybňován jako nikdy dříve – a právě ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebujeme.

Nabídka multilaterálních řešení nikdy nebyla tak omezená a poptávka po nich tak vysoká. Každý den jsme svědky, jak úzkoprsý nacionalismus a strategická rivalita zejména mezi Spojenými státy a Čínou paralyzují Radu bezpečnosti OSN i širší mezinárodní soustavu. Od otázky klimatických změn přes kontrolu zbraní až po námořní bezpečnost, lidská práva a tak dále globální spolupráce oslabuje, od mezinárodních dohod se odstupuje a mezinárodní právo je podkopáváno či aplikováno selektivně.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/JkRxKeCcs