singer195_NATALIE BEHRINGAFP via Getty Images_USbeef Natalie Behring/AFP via Getty Images

Nechtění beefatariáni

MELBOURNE – „Pokud vám zvuk hovězího masa opékajícího se na grilu vhání do očí slzy, pak jste praví beefatariáni.“ Tak zní úvodní věta televizní reklamy vytvořené v rámci evropské propagační kampaně s názvem Jsme hrdí na evropské hovězí. Jen další reklamní třeštění? Asi ne, protože 80% nákladů hradí Evropská unie.

Ve zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství Potírání klimatických změn prostřednictvím dobytkaz roku 2013 se konstatuje, že hovězí maso (anglicky „beef“) představuje 41% emisí skleníkových plynů z celého sektoru živočišné výroby a kromě toho vykazuje i nejvyšší emisní intenzitu – tedy nejvíce emisí skleníkových plynů na jednotku proteinu – ze všech živočišných produktů. Do značné míry je to dáno tím, že přežvýkavci říhají a prdí metan, což je mimořádně silný skleníkový plyn. Chov hovězího skotu v důsledku toho přispívá ke globálnímu oteplování v průměru asi šestkrát více než chov nepřežvýkavých živočichů (například prasat) produkujících stejné množství proteinů.

Od zveřejnění této zprávy argumenty proti hovězímu masu ještě zesílily. Zpráva londýnského Královského institutu mezinárodních záležitostí poukázala v roce 2015 na skutečnost, že celosvětová spotřeba masa a mléčných výrobků roste takovým tempem, že by v roce 2050 představovala 87% celkového objemu emisí slučitelných s cílem pařížské klimatické dohody udržet zvýšení světové teploty pod hodnotou 2° Celsia. Studie zveřejněná v roce 2018 v časopise Science zase naznačuje, že při produkci proteinu ze sójových bobů v podobě tofu vznikají jen 4% emisí potřebných k produkci téhož množství proteinu z hovězího skotu, přičemž hrách a oříšky mohou produkovat protein při emisích nižších než 1% oproti hovězímu skotu.

Aby EU splnila cíl 2°C, chce do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Dnes existují solidní důkazy, podle nichž toho nelze docílit bez globálního odklonu od masa. Přesto Evropská komise utratila v letech 2016 až 2020 celkem 252 milionů eur za propagaci masa a mléčných výrobků, oproti 146 milionům eur za propagaci ovoce a zeleniny.

„Podporujete-li trvale udržitelné zemědělství tím, že volíte evropské hovězí, pak jste praví beefatariáni,“ říká se v reklamě v rámci akce Jsme hrdí na evropské hovězí – ovšem bez vysvětlení, proč je evropské hovězí maso trvale udržitelné. Ve zprávě o financování reklamní kampaně se konstatuje: „Cílem této kampaně je podnítit spotřebitele, aby netrpěli stereotypními představami o červeném masu, a umožnit jim obnovení sebedůvěry v otázkách jejich spotřebitelských rozhodnutí.“ Zde je ovšem „stereotypní představa“, proti které kampaň bojuje, pravdivá a reklamy podněcují spotřebitele k větší sebedůvěře v otázce spotřebitelského rozhodnutí, které by v nich mělo vzbuzovat vážné pochybnosti.

Podpora hovězího masa ze strany EU nepodkopává jen klimatické cíle. Její Plán boje proti rakovině uznává, že spotřeba červeného a zpracovaného masa souvisí s vyšším rizikem rakoviny. Tento názor sdílí i Světová zdravotnická organizace, která zařazuje zpracované maso, tedy například maso ošetřené nasolením, mezi karcinogeny skupiny 1, to znamená mezi produkty, o nichž je známo, že způsobují rakovinu, a červené maso – hovězí, jehněčí a vepřové – mezi karcinogeny skupiny 2A, které rakovinu způsobují s vysokou pravděpodobností. Komise EAT-Lancet pro potraviny, planetu a zdraví, což je expertní orgán založený jedním z nejlepších světových zdravotnických časopisů, doporučil v roce 2019 stravu, která „se skládá převážně ze zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnin a nenasycených mastných kyselin“ s přídavkem mořských produktů a drůbeže, avšak „s nulovým nebo nízkým obsahem“ červeného či zpracovaného masa.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Evropská komise tento měsíc uvedla, že „vyhodnotí a v nezbytných případech přehodnotí všechny důležité politické nástroje vedoucí k dalšímu snižování emisí“. Mezinárodní skupina složená z více než 60 vědců včetně Jane Goodallové nebo Billa McKibbenavyzvala komisi, aby svou podporu zemědělských produktů uvedla do souladu s cíli odvrátit katastrofální klimatické změny a zlepšit veřejné zdraví.

Reklamu na hovězí maso by měl potkat stejný osud jako reklamu na tabák. Než však k tomuto bodu dospějeme, měly by za ni vlády alespoň přestat platit. EU však není sama, kdo se nedokáže postavit masnému průmyslu. Američané konzumují čtyřikrát více hovězího masa, než je celosvětový průměr, a jen samotná produkce hovězího představuje více než 3% emisí skleníkových plynů v USA. Američtí producenti hovězího masa, mléčných výrobků a vepřového masa jsou silně dotovaní, a to jak přímo, tak i podporou zemědělství, díky níž mohou extrémně levně nakupovat krmivo.

Když Joe Biden kandidoval na úřad prezidenta, vyzýval k tomu, aby se klimatické změny staly „problémem číslo jedna pro lidstvo“ a „problémem číslo jedna pro mě“. Několik dní po uvedení do úřadu toto prohlášení naplnil, když uvalil moratorium na pronájem půdy za účelem těžby ropy a plynu v Arktické národní přírodní rezervaci, zrušil ropovod Keystone XL a oznámil, že se USA znovu připojí k pařížské dohodě. Když však došlo na otázku omezení emisí ze zemědělství, Biden oznámil, že nepůjde nad rámec pobídek k odlučování většího objemu uhlíku v půdě a k obohacování krmiva pro dobytek aditivy snižujícími emise metanu – což je sice hezký nápad, ale pravděpodobně potrvá mnoho let, než se začne využívat v takovém měřítku, aby měl významný dopad.

Konzumace masa není jen otázkou osobních preferencí. Způsob, jakým se konzumovaná zvířata chovají a porážejí, učinil z této otázky už dávno legitimní zdroj veřejného znepokojení. Když nyní vidíme, že pojídání červeného masa má navíc na celou planetu takový dopad, jaký si nikdo z nás nepřeje, nastal čas, aby ho vlády přestaly podporovat.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka

https://prosyn.org/5D7XSAKcs