8631170446f86f380eddba21_ve795c.jpg

Špatné odbočení evropské finanční regulace

LONDÝN – Krize finančních soustav po celém světě odráží masivní regulační selhání, a proto sílí hlasy volající po rozsáhlejším a lepším dohledu. Podobné výzvy byly znovu slyšet na schůzce představitelů skupiny G-20 v Pittsburghu a Evropská unie na ně nedávno reagovala, když představila plán vytvoření nového celoevropského hlídacího psa.

V globalizovaném finančním systému je klíčovým faktorem nalezení správné rovnováhy mezi jurisdikcí domácí a hostitelské země a mezi národním a nadnárodním dohledem. Podívejme se na Evropu. Evropské finanční instituce a trhy dosud nevídaným způsobem překračují hranice států, avšak v oblasti regulace stále dominují národní úřady. Vyřešení evropského problému nám tedy může pomoci najít řešení globálních výzev.

Současný model EU – tedy princip „jednoho pasu“, přičemž finanční instituce reguluje domovská země – selhal v až trapném měřítku. Nejtragičtějšími oběťmi jsou zřejmě pobaltské země, ale škody se táhnou přes celou střední a východní Evropu až na Balkán. Po zničujícím dopadu krize na ekonomiky těchto států nelze očekávat, že země, v nichž působí dceřiné společnosti a pobočky západních bank, přijmou status quo .

https://prosyn.org/DtMfRzKcs